do góry
adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
Sprawdź jakość powietrza w mieście. Pomiary na żywo z 5 czujników.Punkt przyjęć dzielnicowych - ul. Zwycięstwa 6 (Czeladź Piaski)Wejście do Urzędu Miasta, przeznaczone dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych, znajduje się od strony parku Kamionka.Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
10 kwietnia 2019
kategoria:
Aktualności
Salon czeladzki "Jurek Bitschan - Orlątko rodem z Czeladzi"
 

O Jurku Bitschanie pisano ballady, artykuły, noty biograficzne, publikacje. Jest patronem szkół, ulic i placów (m. in. ronda na Piaskach). W 2018 roku, w setną rocznicę narodzin niepodległości i śmierci młodego bohatera, Muzeum Saturn wydało okolicznościowe wydawnictwo pt. „Jurek Bitschan – Orlątko rodem z Czeladzi”.


Publikację dotyczącą Orlątka lwowskiego urodzonego w Czeladzi w II Rzeczpospolitej, symbolu patriotyzmu i heroizmu, można uznać za pozycję obowiązkową każdego czeladzianina. Jurek, jeden z
najmłodszych obrońców Lwowa, w walce oddał to co najcenniejsze, własne życie i został bohaterem narodowym oraz wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń.


Książka autorstwa Iwony Szaleniec jest efektem niezliczonej ilości przeprowadzonych badań, kwerend i prób dotarcia do oryginalnych pism, dokumentów i akt. Ta wyjątkowa pozycja traktuje zarówno o życiu Jurka, jego rodzinie, jak i środowisku z jakiego wyrósł.
 
Na promocję książki zapraszamy 12 kwietnia o godz. 17.00 do Muzeum Saturn, ul. Dehnelów 10.


Wstęp wolny.

Źródło: Muzeum Saturn w Czeladzi

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H