do góry
adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
Sprawdź jakość powietrza w mieście. Pomiary na żywo z 5 czujników.Punkt przyjęć dzielnicowych - ul. Zwycięstwa 6 (Czeladź Piaski)Wejście do Urzędu Miasta, przeznaczone dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych, znajduje się od strony parku Kamionka.Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności
11 czerwca 2018
kategoria:
Aktualności
Industriada 2018 w GSW "Elektrownia" 

9 czerwca, w Galerii Sztuki Współczesnej "Elektrownia", na wszystkich miłośników święta Szlaku Zabytków Techniki, czekał specjalnie przygotowany na tę okazję, niezwykły program artystyczny. Tym razem to kobieta wyznaczyła temat przewodni wydarzenia, a wszytkie atrakcje towarzyszące Industriadzie miały z nią ścisły związek.

Podczas festiwalu dużym zainteresowaniem cieszyły się wycieczki z przewodnikiem po osiedlach robotniczych, podczas których główny nacisk kładziony był na ukazanie roli kobiet w społeczności kolonii górniczej oraz ich wpływ na warunki życia i dobrobyt rodzin. Nie zabrakło też występów i koncertów, min. zespołu Reggae Machine, którego koncert był niczym eksplozja emocji i dźwięków; grupy dziecięcej Akademii Wyobraźni "Kajune" prezentującej Hip Hop na Saturnie, a w nim kobietę jako źródło inspiracji artystycznych, aż po występ zespołu tanecznego "Misz Masz",  z niezwykle dopracowaną i zachwycającą choreografią, czy Czeladzkiej Górniczej Orkiestry Dętej, która wygrywając utwory klasyczne, skoczne marsze, a także muzykę filmową, umilała czas wszystkim gościom, odwiedzającym Galerię Sztuki Współczesnej "Elektrownia".

Wiele industrialnych niespodzianek czekało też na licznie przybyłe dzieci. Począwszy od warsztatów muzycznych ("To ludzie tworzą ziemię"), plastyczno-bibułkarskich ("Uwijcie mi rózgę") czy rękodzielniczych ("Wyhaftuj się"), które to dostarczyły mnóstwo zabawy i radości, poprzez Maszynoland - industrialny plac zabaw, dmuchańce oraz zabawy i konkursy. 

Industriadzie towarzyszyła również niezwykła wystawa utalentowanych artystek-kobiet pt. "Zapytaj Mokoszy", prezentująca dzieła malarskie, fotograficzne, graficzne i instalacje, a także wystawa malarstwa intuicyjnego prac grupy "Obsydian" oraz z kolekcji "Barwy Śląska" Stanisława Trefonia, których tematem przewodnim jest kobieta.

Podczas tegorocznego festiwalu, w otoczeniu pięknych murów po byłej Kopalni Saturn, zobaczyć można było niezwykły pokaz mody w wykonaniu Teatru "Gry i ludzie" (duże fantazyjne suknie, stalowe kapelusze, czy elementy ubrania), a wszystko to prezentowane na modelach poruszających się na szczudłach. Posmakować można też było potraw typowej kuchni robotniczej i - tradycyjnie już - zapoznać się z kolportowaną na terenie GSW "Elektrownia" jednodniówką "Na Saturnie", obfitującą w wiele ciekawostek i faktów związanych z istnieniem i działanością  Towarzystwa Górniczo- Przemysłowego "Saturn", w opraciu o temat przewodni "Industria jest kobietą".

Czas w duchu industrialnych przeżyć szybko minął, zwłaszcza, że pogoda dopisała, co tym bardziej zachęciło do wspólnego uczestnictwa w wydarzeniu. Kolejna odsłona Industriady w przyszłym roku - warto jednak pamiętać, że Szlak Zabytków Techniki działa przez cały rok!

  • 1
  • 2

 

 

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H